You are here: Home > Naujienos > Odetos Tumėnaitės-Bražėnienės (Utena) virtuali popierinių užuolaidėlių paroda

Odetos Tumėnaitės-Bražėnienės (Utena) virtuali popierinių užuolaidėlių paroda

O. Tumėnaitė-Bražėnienė gimė 1964 m. birželio 10 d. Rokiškio r. Keležerių kaime. Baigė Keležerių pradinę ir Obelių vidurinę mokyklas. Vilniaus pedagoginiame universitete įgijo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos specialybę. Nuo 1986 m. gyvena Utenoje, dirba kūrybinį darbą. Su vyru Jurgiu išaugino du sūnus ir dvi dukras.

Dar studijuodama nuo 1983 m. pradėjo kurti karpinius ir dalyvauti parodose. 1984 m. buvo priimta į Lietuvos tautodailininkų sąjungą, nuo 2005 m. –  meno kūrėja, nuo 2009 m. – tradicinių amatų meistrė. Be karpinių, tautodailininkė kuria  linoraižinius, medžio raižinius, skutinėja bei vašku margina margučius.


O. Bražėnienė surengė per 100 personalinių ir dalyvavo per 200 grupinių, respublikinių ir tarptautinių parodų visame pasaulyje. Menininkės parodos yra apkeliavusios įvairias galerijas Europoje, Kinijoje, Rusijoje ir JAV. Kūrėja daugelio parodų prizininkė ir laureatė, jos kūrinių yra  Lietuvos ir pasaulio muziejų fonduose. 


Tautodailininkė išleido keletą mokomųjų praktinių knygų apie karpinius ir margučius, skaitė pranešimus tarptautinėse mokslinėse praktinėse konferencijose. 2007 m. tapo liaudies meno respublikinės konkursinės parodos „Aukso vainikas“ laureate, apdovanota Utenos rajono kultūros ir meno premijomis (2001, 2015 m); LR Kultūros ministerijos premijomis (2009, 2014 m.).


Ypatingą vietą menininkės kūryboje užima popierinės užuolaidėlės. Ji ne tik jas kuria, eksponuoja parodose, moko karpyti edukacinių užsiėmimų metu, bet ir 2014 m. išleido knygą „Popierinės užuolaidėlės“. Savo karpiniais ir grafika autorė yra iliustravusi per dešimtį knygų. 2020 m. popierinių užuolaidėlių kolekcijos sukūrimą iš dalies rėmė Lietuvos kultūros taryba.
    
    Parengė Vasilijus Trusovas, muziejininkas (kultūrinių renginių koordinatorius)
    Autorės nuotraukos