You are here: Home > Naujienos > Zarasų krašto muziejaus leidiniai

Zarasų krašto muziejaus leidiniai

Muziejus – tai vieta kur saugomi prisiminimai. Tačiau prisiminimus reikia ne tik saugoti, bet ir jais dalintis. Zarasų krašto muziejus ne tik saugo įvairius eksponatus, bet ir siekia, kad kuo daugiau žmonių juos pamatytų. Vienas iš sklaidos būdų – knygų leidyba.

2019 metais išleistame fotoalbume ,,Stelmužės XVII a. dvaro istorija“ atskleista Stelmužės XVII a. dvaro istorija, kurios ištakos siekia XV a. Rengiant albumą pasiremta  fon Berkenų šeimos istorija, patikslinti faktai apie dvarą valdžiusius didikus, dvarvietėje išlikusius pastatus. Leidinys gausiai iliustruotas senomis nuotraukomis iš Jono Nemanio, Algimanto Žilėno, Liongino Radzevičiaus archyvų, Zarasų krašto muziejaus fondų. Pamatyti išsamesnį Stelmužės dvarvietės vaizdą, suvokti šios vietovės pokyčius padeda fotografų Rimanto Bikulčiaus, Rolando Juknevičiaus ir Alvydo Stausko nuotraukos.

Leidinyje  ,,Zarasų miesto aikštė XIX a. pab. – XX a. pr.“ atskleista Zarasų miesto aikštės istorija XIX a. pab. – XXI a. pr. Šioje miesto dalyje telkėsi svarbūs kultūros ir istorijos objektai, vyko įvairūs to laiko procesai. Miesto aikštė yra urbanistikos paminklas, funkcionalus ir reikšmingas zarasiškiams bei miesto svečiams.  Knyga išleista 2019 m.

Knygoje ,,Zarasų krašto muziejaus rinkiniai: Rytų Aukštaitijos sakralinė skulptūra“ pateikiama  85 sakralinės medinės liaudies skulptūrų kolekcijos nuotraukos. Šios įvairaus dydžio ir meninės vertės medinės skulptūros neturi metrikų, nėra žinomi jų autoriai, sukūrimo data bei ankstesnio buvimo vieta. Į Zarasų krašto muziejų skulptūros atkeliavo iš kolekcionieriaus Edmundo Armoškos antikvariato „Maldis“. Pagal jų meninę raišką galime spręsti, kad skulptūros yra atkeliavusios iš įvairių Lietuvos regionų, taip pat ir Žemaitijos. Jos sukurtos XIX a. – XX a. pirmoje pusėje.

Leidinyje ,,Zarasų krašto savivaldai šimtas metų“ įamžintos rajono valdžios institucijų pastangos vystant Zarasų kraštą įvairiais laikotarpiais, susidūrimai su įvairiomis kliūtimis ir nepalankiomis situacijomis, kraštiečių indėlis einant atsakingas pareigas savivaldoje, dirbant svarbius darbus, planuojant krašto ateitį. Knyga išleista 2019 m.

Knyga „Dusetų Kaimų paLikimas“  skiriama kraštotyros mėgėjams ir keliautojams, siekiantiems (susi)pažinti ir atrasti Dusetų apylinkes, smalsiai prakalbinti žmones, pasimėgaujančiai patyrinėti gamtos ir kultūros vertybes. Zarasų krašto muziejus įgyvendino Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos paremtą projektą „Išnykusių ir nykstančių Dusetų krašto kaimų paveldo apžvalga“ ir išleido šią fotografijomis iliustruotą knygą. Tekstuose ir fotografijose atskleidžiamas Dusetų krašto (mat seniūnijos ir katalikų parapijos ribos nesutampa) kaimų kultūros (istorijos, architektūros, urbanistikos, asmenybių biografijų ir prisiminimų, demografijos, toponimikos, tautosakos ir kt.) paveldas. Knyga išleista 2019 m.

Sudarant fotoalbumą „Zarasų miesto ir apylinkių senoji architektūra“, remtasi Zarasų rajono savivaldybės kultūros paveldo registro duomenimis. Siekiant sudaryti tikslesnį vaizdą apie miesto ir apylinkių urbanistikos bei architektūros raidą, į leidinį įtraukta nemažai objektų, kurie iki šių dienų neišlikę. Fotoalbumas išleistas 2011 m.

2015-2017 metais muziejus išleido  Yjegudos Peno, Antono Brodovskio bei Peno ir jo mokinių parodų katalogus. Kataloguose „Yjeguda Penas tapyba“, „Antono Brodovskio kolekcija“ ir „Penas ir jo mokiniai tapyba“ pristatomi Y. Peno, A. Brodovskio bei Y. Peno mokinių – Abelio Pano, Iljos Čašniko, Levo Jakovlevičiaus Zevino, Marko Zacharovičiaus Šagalo, Osipo Cadkino, Oskaro Samoilovičiaus Meščianinovo,Polos Chentovos, Leibo Šulmano ir Lazario Markovičiaus Lisickio  tapybos darbai, eksponuoti Zarasų krašto muziejuje. Kraštiečių darbų parodos, atvežtos iš Vitebsko srities kraštotyros muziejaus (Baltarusijos Respublika), – reikšmingas kultūros įvykis, gera proga zarasiškiams ir miesto svečiams pažinti dailininko kūrybą, praplėsti žydų kultūros paveldo, esančio užsienyje, pažinimo galimybes.

Šiuos leidinius galima įsigyti Zarasų krašto muziejuje.

Daiva Juškienė, Zarasų krašto muziejaus vyr. fondų saugotoja