You are here: Home > Naujienos > JOLITA LEVČENKIENĖ: ,,PIRMIAUSIA PIEŠIAU ANT SIENŲ“

JOLITA LEVČENKIENĖ: ,,PIRMIAUSIA PIEŠIAU ANT SIENŲ“

Paklausta, kada ir kaip prasidėjo jos kūrybinis kelias, taip juokavo uteniškė menininkė Jolita Levčenkienė rugsėjo 10-osios pavakarį Zarasų krašto muziejuje savo personalinės tapybos ir keramikos darbų parodos atidarymo metu. Gimusi Antalieptėje dar būdama maža mergaitė, kiek pasiekdavo ranka, jau ,,tapė“… ant sienų. Vėliau mokslas Utenoje  – 1991 m. baigė Utenos penktąją vidurinę mokyklą (dabar Utenos „Vyturių“ progimnazija), 1989 m. – Utenos dailės mokyklą. Toliau  – įvairūs kūrybos pomėgiai, bandymai… Meniškos prigimties Jolita žemišką siuvėjos specialybę ilgainiui iškeitė į kūrybinį polėkį.  

    Dabar Jolita jau tituluota menininkė.  Autorė yra  Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė (2009 m.), Lietuvos respublikos meno kūrėja (2011 m.), sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė: senojo mezgimo amato puoselėtoja (2013 m.), molinių žaislų (švilpynių) kūrėja (2014 m.). Ji yra Utenos tautodailininkų klubo „Svirnas“ narė. 


    Pirmąją personalinę parodą Jolita surengė 2007 metais. Ji yra Utenos rajono bei respublikos 35 jungtinių, apie 30 personalinių parodų autorė. Ji „Aukso vainiko 2013“ regioninės parodos-konkurso laureatė (riešinės). Menininkė aliejiniais dažais ant drobės ir kartono tapo peizažus, natiurmortus, figūrines kompozicijas, animalistinius ar sakralinius paveikslus, mezga riešines, gamina seges, keramikos dirbinius. 


    Ir štai dabar įspūdinga paroda Zarasuose. Paveiksluose kvapą gniaužia daugybės žirgų  veržlus lėkimas, ekspresija, jėga. Šia tema autorės sukurti ir keramikos funkcionalūs dirbiniai – žirgų skulptūros su laikrodžiu, šviestuvu, net – taupykle. Kodėl žirgai? Į renginio vedėjo, šių eilučių autoriaus, klausimą menininkė be užuolankų atsako: patinka. Menininkę dabar ši tema yra užvaldžiusi ir nepaleidžia. Tad paroda, kaip teigia autorė, papildyta naujais kūriniais, dar džiugins Utenos ir kitų kraštų meno gerbėjus.


    Levčenkienė yra viena savičiausių, ryškiausių tautodailininkų Utenos regione bei respublikoje. „Menininkės J. Gradauskaitės-Levčenkienės stilistiką (tiek keramiką, tiek tapybą) galima apibrėžti poetinio realizmo terminu. Kasdienę aplinką pakylėja į amžinumo terpę, suvokdama fiksuojamo momento laikinumą, efemeriškumą“, – taip apie autorės kūrybą sako  menotyrininkė, tapytoja Dalia Puodžiukienė.


    Parodos atidarymo metu ypatingos muzikinės šviesos įliejo Zarasų viešosios bibliotekos savanoris iš Armėnijos Yuri Abrahamyan. Virtuoziškai pianinu paskambintos interpretacijos labai tiko muziejaus parodų salėje J. Levčenkienės atidarytai parodai. Džiaugėsi visi renginio dalyviai, pasitenkinimo neslėpė ir pati autorė. 

    Paroda veiks iki rugsėjo 28 d.

Algimanto Levčenkos nuotraukos

Vasilijus Trusovas