You are here: Home > Naujienos > ZARASIEČIAI PAMINĖJO SAUSIO 13-ĄJĄ

ZARASIEČIAI PAMINĖJO SAUSIO 13-ĄJĄ

Sekmadienį Zarasų kraštas, jo žmonės iškilmingai paminėjo 28-ąsias tragiškų Sausio 13-osios įvykių metines.Pagerbti  Laisvės gynėjus, prisiminti tas jau istorija tapusias dienas   į  Zarasų krašto muziejų susirinko  zarasiškai, jų svečiai.

Šventė  prasidėjo ,,Tautiška giesme“. Ją renginio dalyviai giedojo kartu su kameriniu ansambliu ,,Vilniaus arsenalas“  ir soliste Dovile Kazonaite. 


Muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė pasveikino visus šios reikšmingos dienos proga, palinkėjo būti vieningiems kaip ir prieš dvidešimt aštuonerius metus. 


Renginio vedėjas muziejininkas Vasilijus Trusovas  perskaitė visų keturiolikos žuvusiųjų sausio 13-ąją vardus ir pavardes. Prisiminėme Loretą Asanavičiūtę, Virginijų Druskį, Darių Gerbutavičių, Rolandą Jankauską, Rimantą Juknevičių, Alvydą Kanapinską, Algimantą Petrą Kavoliuką, Vytautą Koncevičių, Vidą Maciulevičių, Titą Masiulį, Alvydą Matulką, Apolinarą Povilaitį, Igną Šimulionį ir Vytautą Vaitkų, paaukojusius savo gyvybę už laisvę. Zarasiškiai  juos pagerbė  tylos minute.          

Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas džiaugėsi, kad kasmet gražiai Zarasų krašte paminima Sausio 13-oji. Žmonėms tai ne tik gedulo, bet ir pergalės diena. Meras priminė, kad tomis lemtingomis ir labai sudėtingomis sausio dienomis ir naktimis daug zarasiškių dalyvavo ginant laisvę, siekė  laisvos ir nepriklausomos Lietuvos valstybės. Mes, kalbėjo meras,  šiandien didžiuojamės Zarasų krašto žmonėmis kartu su visos Lietuvos piliečiais, ryžtingai apgynusiais teisę gyventi laisvėje.  Jis paminėjo visus  pirmuosius  zarasiškius savanorius, pasienio tarnybos pareigūnus, kurie pelnė vyriausybinius apdovanojimus. Zarasiškių indėlis šioje pergalėje yra svarus ir juo galima didžiuotis.                    

Savanoriui Petrui Ramanauskui už drąsą ir meilę Tėvynei ginant Lietuvos Nepriklausomybę ir ištikimai tarnaujant Zarasų savanoriškoje krašto apsaugoje ir aktyvią visuomeninę veiklą suteiktas Zarasų krašto garbės piliečio  vardas.             

Rajono Savivaldybės mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius renginio dalyviams skaitė savo dienoraščio ištraukas, kurios byloja apie tų dienų dramatiškumą, žmonių ryžtą ir pasiaukojimą dėl laisvės.                              

Tų dienų prisiminimais pasidalijo ir aktyvus Sausio13-osios įvykių  dalyvis, už tai pelnęs ir vyriausybinį apdovanojimą,   Edvardas Petkevičius. Jis prisiminė kovos draugus. Buvo prisiminti ir tie, kurie nesulaukė šios dienos. Iškeliavusius amžinybėn Laisvės gynėjus renginio dalyviai pagerbė irgi tylos   minute.   

Laisvės gynėjų dienos minėjimo Zarasų krašto muziejuje dalyvių  laukė dar vienas turiningas susitikimas. Istorikas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyr. specialistas Dalius Egidijus Stancikas perskaitė  pranešimą „1991 m. sausio 13-oji – esminis Lietuvos ir sovietų imperijos lūžio  taškas“. Svečias praskleidė paslapčių skydą apie tų laikų aplinkybes.                                

Šio renginio dalyviai galėjo susipažinti ir su  Zarasų krašto muziejaus parengta fotografijų paroda, skirta Sausio 13-ajai. Nuotraukų negatyvai – iš Rimo Lelecko asmeninio archyvo. Renginyje dalyvavęs parodos  autorius  R. Leleckas papasakojo, kaip jam pavyko tuomet  įvykių sūkuryje užfiksuoti dramatiškų dienų akimirkas. 

Nudžiugino renginio dalyvius ir VšĮ ,,Vilniaus arsenalas“ klasikinės muzikos koncertas. Skambėjo G. F. Hendelio, D. Cimarosos, W. A. Mozarto, G. Rossini ir Z. Bružaitės kūriniai. Juos atliko  Laima Šulskutė (fleita), Rolandas Romoslauskas (altas), Sergejus Okruško (klavesinas) ir solistė Dovilė Kazonaitė (sopranas). Zarasiškiai negailėjo jiems aplodismentų.     Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė padėkojo šio renginio partneriams –  UAB „Zarasų kraštas“,  kooperatyvinei bendrovei „Zarasų šilas“, Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės 508-osios pėstininkų kuopos nariams bei kuopos vadui kapitonui Arūnui Mažeikai, Zarasų šaulių 7-osios kuopos „Vytis“ šauliams, uždarajai akcinei bendrovei „Zarasų komunalininkas“, Zarasų miesto seniūnijai.                                 

Po renginio muziejuje visi rinkosi prie Zaraso ežero apžvalgos rato, kur degė Atminimo laužas, visi buvo vaišinama kvapnia ir skania  šaulių koše ir karšta arbata. Dalyvius šildė ne tik laužo ugnis, bet ir nuoširdus, draugiškas bendravimas. 


Petras Ivanovas
Vasilijaus Kukonenkos nuotraukose – renginio muziejuje ir susitikimo prie Atminimo laužo akimirkos.