You are here: Home > Naujienos > KALENDORINĖS ŠVENTĖS ĮPRASMINTOS AKMENYJE

KALENDORINĖS ŠVENTĖS ĮPRASMINTOS AKMENYJE

DSCF2518Asociacija ,,Zarasų rajono kultūros ir meno bendrija" drauge su Zarasų krašto muziejumi vykdydama projektą, kurį iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, surengė šeštąjį tarptautinį skulptorių plenerą ,,Istorija akmenyje: kalendorinės šventės". Kiti pastaraisiai metais surengti plenerai taip pat buvo skirti akmenyje atskleisti įvairius svarbius istorinius įvykius, mūsų krašto padavimų įvairovę ir grožį, sėlių genties gyvenimo savitumą, praeities kultūros ženklus,  Zarasų simbolius, žymių žmonių gyvenimo ir kūrybos bruožus.

Į šiųmetį plenerą buvo pakviesti trijų šalių talentingi, kūrybingi ir patyrę menininkai. Tai Kostyantyn Skrytutskij (Ukraina), Ivo Folkmanis (Latvija) bei Lietuvos skulptoriai – Vytautas Šemelis (Utena), Jonas Grunda (Ignalina) ir Žydrūnas Dainys (Zarasai). Kai kurie iš jų jau ne pirmą kartą dalyvauja Zarasuose regiamuose skulptorių pleneruose. 
 
Ištisą savaitę buvusio policijos komisariato kieme plušėjo meninkai sukeldami akmens dulkių stulpus, o dar daugiau žadindami zarasiškių smalsumą. Ir pagaliau iš paprastų lauko riedulių atsiskleidė  įdomios skulpūros, simbolizuojančios mūsų tautos kalendorinių švenčių ženklų prasmę. Latvis I. Folkmanis išraižė ąžuolo vainiką (mūsų Rasos šventė atitinka latvių Lyguo), uteniškis V. Šemelis, remdamasis Liberto Klimkos aiškinimu, sukūrė savitą skulptūrą su žalčiu (tai sausio mėnesio Kirmių dienos įvaizdis), zarasiškis Ž. Dainys savo skulptūrą pavadino ,,Rasos", o ignalinietis J. Grunda sukūrė tris baltas lelijas. Nors jos yra Ignalinos herbo akcentai, bet tinka ir mūsų ežeringiesiems Zarasams. Visos šios skulptūros įkurdintos prie Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos. Na,  o mūsų svečio iš Kijevo skulptoriaus K. Skrytutskio kūrinys labai patiko VšĮ Zarasų pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriui Audroniui Barisevičiui, tad originali skulptūra, vaizduojanti žmogaus ir elnio vienį, rado vietą prie šios medicinos įstaigos ir džiugins ne tik medikus, visus darbuotojus, bet ir pacientus. 
 
Vasilijus Trusovas
 
Nuotraukos Vasilijaus Kukonenkos